České státní symboly

vlajka.gni.czČlánky → Jak vyvěšovat vlajku ČR?

Přidáno: 22. 08. 2005 | Trvalý odkaz | Komentáře


Velmi často bývá diskutována otázka, jak správně se vyvěšuje státní vlajka. Setkáváme se s ní poměrně často a to nejen na státních institucích, ale i v prostředí firem, velkých podniků, benzinových pump apod.

Problém je vyřešen nejjednodušeji, když je jeden stožár a na něm jedna vlajka. Mnohdy ale nastávají situace (a většinou to tak skutečně je), že je stožárů více a tím pádem i více vlajek.

S tímto problémem se teď pokusíme vypořádat. Je to vcelku jednoduché, jen si chce ujasnit jistá pravidla. Tato pravidla bývají velice často porušována a následně dochází k trapným situacím. Vše je samozřejmě upraveno příslušným nepřehledným zákonem, který tu uvádět nebudu, a raději vše znázorňuji graficky a hlavně přehledně.

a

Obr. 3): Ukázka současného uplatnění čestného místa a hierarchie vlajek na příkladu dvou státních vlajek a vlajky Evropské unie. Česká vlajka je umístěna na nejčestnějším místě, na druhém je jiná státní vlajka (německá) a na třetím místě je vlajka EU, jíž jsou státní vlajky nadřazené.

b

Obr. 4): Ukázka současného uplatnění čestného místa a hierarchie vlajek na příkladu sudého počtu vlajek - tří státních vlajek a vlajky Evropské unie. Česká vlajka je umístěna na nejčestnějším místě, na druhém a třetím místě jsou ostatní státní vlajky v abecedním pořadí (podle české abecedy). Na posledním, čtvrtém místě je vlajka EU, jíž jsou státní vlajky nadřazené.

c

Obr. 5): Ukázka uplatnění čestného místa a hierarchie vlajek na příkladu sudého počtu různých vlajek. Na nejčestnějším místě je podle zákona státní vlajka ČR. Na druhém čestném místě je státní vlajka Rakouska. Třetí místo přísluší domácí regionální vlajce (Jihočeského kraje) a čtvrté místo cizí regionální (zemské vlajce Dolního Rakouska.)

d

Obr. 6): Ukázka uplatnění čestného místa a hierarchie vlajek na příkladu tří různých vlajek užívaných v České republice. Na čestném místě uprostřed je státní vlajka. Té je na druhém místě podřízena vlajka kraje (Jihočeský kraj) a na třetím místě je umístěna vlajka města (Český Krumlov).

Zdroj: www.vlajky.cz


Sdílet: (otevření do nového okna)

Facebook Google +

Přidat komentář

Přezdívka/jméno: (nutno vyplnit)Váš email: (nutno vyplnit)Zpráva: (nutno vyplnit)Pro kontrolu vypočtěte: 30 - 10 =


Uložené komentáře

K tomuto článku nebyly do této chvíle přidané žádné komentáře. Buďte prvními, co článek okomentují...