České státní symboly

vlajka.gni.czČlánky → Řád Bílého lva

Přidáno: 25. 07. 2007 | Trvalý odkaz | Komentáře


Řády a vyznamenání se udělují u příležitosti státního svátku Dne obnovy samostatného Československého státu, a to 28. října.
Řád bílého lva je nejvyšší možné vyznamenání, které uděluje nebo propůjčuje prezident republiky. Vyznamenaným se může stát:

  • občan ČR, který se zvláště významně zasloužil o stát např. v oblasti politiky, správy státu, rozvoje hospodářství, vědy, techniky, kultury apod. Udělen mu může být dále za vynikající velitelskou a bojovou činnost, významné proslavení vlasti v zahraničí atd.
  • jakýkoliv jiný příšlušník cizího státu (bez občanství ČR) za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch republiky.

Prezident republiky může udělit řád bílého lva celkem v pěti třídách - tedy podle významu. I. třída je nejvyšší a V. má naopak význam "nejnižší". Součástí tohoto vyznamenání je také řádový řetěz, který může být udělen pouze hlavám států (obdržela ho například britská královna Alžběta II. a další).

Řád se dělí na dvě skupiny:

  • občanskou
  • vojenskou

Pokud byl vyznamenanému udělen v předcházejících letech Řád bílého lva nižší třídy (např. III.) a nyní mu má být udělena insignie vyšší třídy řádu (např. I.), musí vyznamenaný řád nižští třídy vrátit Kanceláři prezidenta republiky (to znamená, že nemůže být nositelem dvou stejných řádů - jen v rozdílu tříd - vždy tedy platí ten vyšší).


Prezident a řád

Prezidentu republiky přísluší řádová insignie I. třídy řádu, včetně řádového řetězu, která mu po skončení úřadu může být usnesením obou komor Parlamentu propůjčena doživotně.

CHARAKTERISTIKA ŘÁDU

Řádovým odznakem Řádu bílého lva je granátově červeně smaltovaná pětidílná hvězdice. Díly hvězdice jsou navzájem spojeny lipovými lístky se stonky směřujícími k jemíu středu. Na středovém medailonu hvězdice je na líci korunovaný, dvouocasý, stříbrný lev přesahující do jednotlivých dílů. Na rubu je na střed hvězdice položen medailon, v jehož terči je velký státní znak České republiky a ve zvýšeném zlatém mezikruží modrý opis "PRAVDA VÍTĚZÍ" dole oddělený modrým lipovým lístkem. Na prostřední nejvyšší díl je pohyblivě přichycen převýšený závěs v podobě oválného lipového věnce překříženého u skupiny občanské palmovými listy, u skupiny vojenské zkříženými meči hroty vzhůru. Znak, závěs, mezikruží, rámování hvězdice a lipové lístky jsou ze zlaceného stříbra.

Insignie I. třídy

Insignie I. třídy řádu tvoří klenot na velkostuze nošené od pravého ramene k levému boku a hvězda nošená na levé straně hrudi. Klenot tvoří řádový odznak o průměru 68 mm, lipový věnec závěsu má rozměry 35x25 mm. Velkostuha je 100 mm široká červeno-bílo-červeno- bílo-červená v poměru 5:15:60:15:5, v místě překřížení je našita, kokarda překrývající kotvu k zavěšení klenotu. Červená barva všech stuh má šarlatový odstín. Hvězda je osmicípá, stříbrná, paprsková, lesklá o průměru 90 mm, na střed je položen granátově červený medailon, v jehož terči je plastický, korunovaný, dvouocasý, stříbrný lev a v mezikruží stříbrný opis "PRAVDA VÍTĚZÍ", oddělený dole stříbrným lipovým lístkem. Na rubu hvězdy je v čočce velký státní znak České republiky.

Řádový řetěz se skládá z dvaceti článků spojených na obvodě vždy dvěma řetízky. Středový závěsný článek na klenot tvoří bílé smaltovaný monogram "ČR". Další články tvoří stříbrní lvi s opisem "PRAVDA VÍTĚZÍ". Rozměry závěsného článku jsou 40x30 mm, řetěz je ze silně zlaceného stříbra, síla článku je 2 mm.

Insignie II. třídy

Insignie II. třídy tvoří řádový odznak na náhrdelní stuze a menší hvězda nošená na pravé straně hrudi. Řádový odznak má průměr 62 mm, závěs má rozměry 30x20 mm a je doplněn svislou granátově smaltovanou závěsnou lichoběžníkovou sponou o rozměrech 35x8x4 mm. Náhrdelní stuha je 45 mm široká červeno-bílo-červeno-bílo-červená v poměru 3:7:25:7:3. Hvězda je stejná jako u I. třídy, ale o průměru 70 mm. Na rubu hvězdy je na čočce velký státní znak České republiky.

Insignie III. třídy

Insignie III. třídy řádu je stejná jako u II. třídy, ale bez hvězdy.

Insignie IV. třídy

Insignie IV. třídy tvoří řádový odznak o průměru 45 mm, závěs je o rozměrech 20x15 mm. Odznak je zavěšen na náprsní průvlečné stuze široké 38 mm s rozetou o průměru 20 mm, stuha je červeno-bílo-červeno-bílo-červená v poměru 2:6:22:6:2.

Insignie V. třídy

Insignie V. třídy řádu je kromě smaltovaných částí ze stříbra a náprsní průvlečná stuha je bez rozety. Jinak je stejná jako insignie IV. třídy.

Vyznamenaný může nosit řád např. na svém slavnostním oblečení dvěma způsoby

  • tzv. in natura - tzn. na oděvu je připnutý přímo Řád bílého lva
  • stužkou o rozměru 38x10 mm doplněnýmou podle tříd: I. třída stříbrná miniatura lva se dvěma lipovými lístky, II. třída stříbrná miniatura lva, III. třída rozeta se zlatou dracounovou podložkou, IV. třída rozeta, V. třída pouze stužka.

Při slavnostních příležitostech se řádové insignie nosí "in natura", a to jen insignie nejvyšší propůjčené třídy. Při jiných příležitostech se nosí odpovídající rozeta na klopě, na služebním a vycházkovém stejnokroji se insignie nahrazují stužkami. Insignie IV. třídy a V. třídy řádu a stužky řádu všech tříd se nosí na levé straně prsou.

Oficiální STANOVY o Řádu bílého lva naleznete na stránkách Pražského hradu. Následující text je jejich zestručněním, výtahem či zlidštěním.


Sdílet: (otevření do nového okna)

Facebook Google +

Přidat komentář

Přezdívka/jméno: (nutno vyplnit)Váš email: (nutno vyplnit)Zpráva: (nutno vyplnit)Pro kontrolu vypočtěte: 30 - 10 =


Uložené komentáře

K tomuto článku nebyly do této chvíle přidané žádné komentáře. Buďte prvními, co článek okomentují...