České státní symboly

vlajka.gni.czČlánky → Státní svátky a významné dny v českém kalendáři

Přidáno: 15. 07. 2007 | Trvalý odkaz | Komentáře


Každý rok v České republice slavíme celkem 7 státních svátků, díky nimž si připomínáme velmi významné události naší dávné i poměrně nedávno napsané historie, spojené s českou státností a kulturou.

Kromě tradičních státních svátků (tedy nejvýše postavených), jsou připomínány i další důležité události v našich dějinách, a to formou významných dnů a ostatních svátků.

Podle zákona musí v den státního svátku či významného dne vlát na státních úřadech a institucích, zřizovaných státem (vč. škol, obecních úřadů apod.) státní vlajka /více v rubrice Státní vlajka/.

Státní svátky

1. leden - Den obnovy samostatného českého státu

Tímto dnem je připomínán vznik samostatné České republiky po rozdělení Československa na přelomu let 1992 a 1993. Slaví se současně s Novým rokem.
8. květen - Den vítězství Československo, do té doby okupované Německem, bylo osvobozeno právě v tento den (8. května 1945) americkými a ruskými vojsky. Došlo tak k ukončení jedné z nejhorších a nejničivějších novodobých válek v historii Evropy.

5. červenec - Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Kolem roku 863 za vlády knížete Rastislava přinesli Cyril a Metoděj ze Soluně na naše území křesťanství a další základy slovanské vzdělanosti (hlaholice...)
6. červenec - Den upálení mistra Jana Husa Roku 1415 byl v německé Kostnici upálen pro své názory jeden z nejvýznamnějších českých reformátorů, myslitelů a kazatelů mistr Jan Hus. Na kostnický koncil odjel vybaven ochranným glejtem krále Zikmunda. Domníval se, že bude moci při řešení rozkolu církve prezentovat své myšlenky, avšak byl vyzván, aby své učení, které pohnulo Evropou, odvolal. To neučinil. Za propagaci a rozvíjení myšlenek Johna Wicklefa a katolické reformace byl již dříve papežem Janem XXIII. uvržel do klatby.

28. září - Den české státnosti Druhý nejdůležitější svátek je pevně spjat s křesťanskou a svatováclavskou tradicí. V tento den byl zavražděn český patron, kníže a světec Václav svým bratrem Boleslavem v jeho sídle - Staré Boleslavi. Každoročně se zde v tento den koná svatováclavská pouť.

28. říjen - Den vzniku samostatného českého státu Tento den můžeme označit za nejdůležitějším svátkem, spojeným s existencí samostatné České republiky. Samostatné Československo vzniklo po dlouhých "bojích" českých a slovenských obyvatel o vznik samostatného státu s úsilím oddělit se od již upadající monarchie. Tehdejší ČSR se zkládala z Čech, Moravy, Slezka, Slovenska a části Podkarpatské Rusi. V tento den je pokládána kytice u prvního ČS prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Večer vyznamenává prezident republiky významné osobnosti kulturního a společenského života.

17. listopad - Den boje za svobodu a demokracii V roce 1939 v tento den se uskutečnila studentská demonstrace proti nacistické okupaci, při které byl zastřelen student Jan Opletal. Poté byly okamžitě zavřeny všechny vysoké školy v zemi, popraveni byli další studenti. V roce 1989 byla komunistickými úřady povolena studentská připomínka této události, která se na Národní třídě v Praze změnila v otevřenou protikomunistickou demonstraci. Ta byla tvrdě potlačena policií, avšak odstartovala přechod ČR k demokracii.


Významné dny
 
   
27. leden Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti
8. březen Mezinárodní den žen
12. březen Den přístupu České republiky k Severoatlantické smlouvě (NATO)
5. květen Květnové povstání českého lidu
27. červen Den památky obětí komunistického režimu
11. listopad Den válečných veteránů
   
Ostatní svátky  
   
1. leden Nový rok
jaro - pohyblivý svátek
1. květen
24. prosinec
25. prosinec
26. prosinec
Velikonoční pondělí

Svátek práce
Štědrý den
1. svátek vánoční
2. svátek vánoční

Sdílet: (otevření do nového okna)

Facebook Google +

Přidat komentář

Přezdívka/jméno: (nutno vyplnit)Váš email: (nutno vyplnit)Zpráva: (nutno vyplnit)Pro kontrolu vypočtěte: 30 - 10 =


Uložené komentáře

K tomuto článku nebyly do této chvíle přidané žádné komentáře. Buďte prvními, co článek okomentují...